İçeriğe geç

SGK’DAN YÜZBİNLERCE EMEKLİYE ŞOK

Emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin emekli maaşlarına Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından haciz işlemi başlatıldı. Sayıları yaklaşık 600 bini bulan emekliler haciz SGK’nın haciz işlemi karşısında şokta.

Konuyu şöyle özetleyelim;

Çalışanlar emekli olduktan sonra çalışma hayatlarına devam ederlerse, Maaşlarından %15 oranında kesinti yapılmakta. Bir işyerinde ücretli olarak çalışmaya devam edenlerden bu kesintiyi işveren yaparak SGK’ya ödüyor. Dolayısıyla ücretli olarak çalışmaya devam edenler açısından her hangi bir sıkıntı yok. Hacizle baş başa kalan emekliler, çalışma hayatı sonrası kendi işini kurarak, kendi firması veya dükkanını işleten emekliler. Mevcut durumda bu şekilde olan emekli sayısı yaklaşık olarak 600 bin kişi. SGK bu kapsamda olan emeklilerin maaşlarından dörte bir oranında kesinti yapabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı ile ortak çalışma yaparak, bu kapsamda olan yüzbinlerce emeklinin maaşlarından 2003 yılından bu güne yürüterek kesinti işlemini başlattı. Durum karşısında şaşkına dönen emeklilerin birçoğu yıllarca çalışıp pirimlerini ödediklerini ve emekli olduklarını belirtip emeklilik sonrası kesinti uygulamasından haberleri olmadığını belirttiler.

Aslında uygulama öteden beri var ve bu uygulama konusunda emekli olup kendi firmasını kurarak veya bir firmaya ortak olarak çalışma hayatına devam edenlere SGK konusunda danışmanlık hizmeti verenlerin uyarıda bulunması gerekir, belki de uyarılmışlardır, belki de aralarında uygulamanın farkında olanlar da vardır. Şayet uyarılmamışlarsa bu noktada Sosyal Güvenlik Uzmanlığı Eğitimleri(SGK Uzmanlığı), Personel Özlük İşleri ve İş Hukuku Uzmanlık Eğitimlerinin önemi ortaya çıkmakta bu eğitimlerde, emeklilik sonrası çalışma hayatına devam edilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde yapılması gerekenler, bildirimler, sorumluluklar detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. İyi bir Sosyal Güvenlik Uzmanı mesleği konusunda tam donanıma sahip olup, mesleği ile ilgili en ufak ayrıntıyı bilmelidir. Hizmet verdiği müklelleflere bütün uyarıları zamanında yapmalıdır.

Uygulamayı bilip de bildiği halde ödemeyi yapmayanlar için ise SGK Eğitimlerinin ve Sosyal Güvenlik Uzmanının yapacağı uyarısının önemi yoktur. Gerçi emeklilere de hak vermek gereklidir. Kesinti oranının %15 olamsı yüksektir. Avrupada pek çok ülkede bu oran ya düşüktür ya da böyle bir kesinti yoktur.

Emeklilerimize geçmiş olsun diyor, kendilerine makul bir kesinti oranı uygulamasının getirilmesi konusunda SGK’nın destek olmasını diliyoruz.

Tarih:Genel